FENTEK Mühendislik Ltd.şti.Güneş Enerjisi Sistemleri

termik güneş enerjisi , güneş enerjisi sıcak su , güneş enerjisi ile ısıtma , otel sıcak su

KONERJİ Ltd.Şti. Güneş Enerjisi Sistemleri

ANA SAYFA

 

Güneş Enerjisi

 

Kullanım Yerleri

 

Isıtmaya Destek Sistemi

 

Termik Kollektörler

 

Drain Kollektör

 

Dik Termik Paketler

 

Yatık Termik Paketler

 

Emaye Dik Boylerler

 

Elektrikli Boylerler

 

Yatık Boylerler

 

Solar Sıvı

 

Termostatik Vana

 

Termik Montaj Sehpaları

 

Termik Aksesuarlar

 

Sirkülasyon Pompaları

 

Solar Kontrol Cihazı

 

Merkezi Termik Sistem

 

Selektif Kollektör

 

Enerji Verimliliği

 

Teklif Talep Formu

 

Termik Sistem Fiyatları

 

Montaj Klavuzları

 

E-Bröşürler(PDF)

 

Diğer Hizmetlerimiz

 

Hakkımızda

 

Diğer Sitelerimiz

 

Referanslar

 

Sık Sorulan Sorular

 

 

 

 

 

 

Çözüm Ortaklarımız

 

 Güneş enerjisi sıcak su elde etme , güneş enerjisi elektrik elde etme sistemleri , güneş enerjisi ile havuz ısıtma , güneş enerjisi ile ev ısıtma , güneş enerjisi ile ısıtmaya destek , ısı pompası ve güneş enerjisi hibrid sistemleri  ,Merkezi vakum süpürge, karbon ısıtma filmi , parke altı ısıtma , kış bahçesi ısıtma , cami ısıtma , ayna ısıtma , buğu önleme ,Zeminden/tabandan Isıtma, Duvardan Isıtma, Tavandan Isıtma, Yerden Soğutma, Duvardan Soğutma, Tavandan Soğutma, Yerden ısıtma-soğutma, fan-coil cihazları (yer,duvar,gömme duvar,gizli tavan, 4 yana üflemeli,tavan  ve hava kanallı tipleri ) ile akuple çalışan ,komple ısı pompası çözümleri sunuyoruz. Havadan suya , sudan suya yada topraktan suya ısı pompası müşavirlik , enerji verimliliği çalışması ve taahhüdü ana faaliyet konularımızdır.

  güneş enerjisi ve alternatif enerji kurulumları

Bireysel Kullanıcılar için Güneş Enerjisi Isıtma ,Sıcak Su ve Elektrik Teknolojileri.........

 

bireysel kullanım için elektrik üretimi

Bireysel kullanıcılar için

1. Isıtmaya Destek ( sadece yerden ısıtmalı sistemlerde yeterli verim alınabilir. )

2. Sıcak su üretimi ( kurulumun yapılacağı yere göre verimler değişir. )

3. Şebekeye bağlı elektrik üretimi

4. Şebekeden bağımsız elektrik üretimi

 

 

bireysel kullanıcılar için sıcak su

Paket Tip Sıcak su üretimi

Kullanıcı kişi sayısı , kullanım mevsimi ve bölgeye göre sistem seçimi yapılır. Paket güneş enerjisi sıcak su üretiminde montaj işlemi olabildiğince basitleştirilmiştir.

 

 

Bireysel Sistemler genelde ev kullanıcılarına yönelik sistemler olup Açık Devre Sistemler, Kapalı Devre Sistemler ve Pompalı Sistemler olmak üzere üç başlıkta sıralanabilir.

  Atmosferik Sistemlerin kullanımında basınç yetersizliği, Açık Devre Basınçlı sistemin ise Donmaya karşı dayanıksız olması sebebi ile bu sistemler konforlu bir sıcak su eldesi sağlamazlar. Bu yüzden KONERJİ Müh.Ltd.Şti. olarak Kapalı Devre Pompalı Sistemler konusunda Bireysel kullanıcılara Güneş Enerjisinden Sıcak Su Temini konusunda hizmet sunmaktayız.
 

Termik Paneller ile Bireysel Güneş Enerjisi Uygulamaları

 Sıcak su elde etme sistemleri yanında Selektif yüzeyli , prizmatik camlı , ultrasonik kaynaklı güneş kollektörleri ve heat pipe sistemler ile ısıtmaya destek sistemleri kurulumu yapmaktayız. Kullandığımız ürünler Türkiye imalatıdır. Güneş kollektörlerimizin ortalama verimleri % 78.dir.

 Türkiye'nin yıllık ortalama güneşlenme süresi 2640 saat olup , ortalama ışınım değeri m2.de 1310 kWsaat.dir. Karadeniz bölgesi yıllık güneş ışınımı oranının en düşük olduğu bölgedir. Karadeniz bölgesinden ortalama yıllık ışınım değeri m2.de 1120 kW.dir. Yıllık güneşlenme ışınımın en yüksek olduğu bölge Güneydoğu Anadolu bölgesi olup m2.de ortalama 1460 kW.dır. 

 

paket güneş enerjisi sıcak su

Hazır Paket Sıcak Su Sistemleri:

Bir ailenin yada günlük sıcak su tüketimi 300 Litreyi geçmeyen işletmelerin ihtiyacını karşılayabilen termik sistemlerdir

 

   

Paket Güneş Enerjisi Sistem Kurulumu

Paket güneş enerjisi sistemlerinin montajı kolay olmasına rağmen uzman bir tesisatçı tarafından kullanım ve montaj klavuzuna uygun olarak monte edilmelidir. Klavuza uygun olarak yapılmayan montajlar garanti kapsamı dışındadır. Ürün montajından sonra kaçak testi yapılmalı ve SOLAR SIVI ile sistem doldurulmalıdır. Antiriz kullanılması durumunda garanti geçerli değildir.

   

bireysel güneş enerjisi , paket güneş enerjisi sistemleri , basınçlı paket sistemler , selektif prizmatik sistemler

Kuruluma hazır paket sistemler genellikle bir ailenin sıcak su ihtiyacını karşılamak amacıyla dizayn edilmişlerdir.

Bir günde alınabilecek maksimum sıcak su miktarı 300 litredir.

Kollektör modellerine ve sıcak su kapasitelerine göre muhtelif fiyatlandırmaları vardır.

Sistem kurulumu olabildiğince kolay olup , sıcak su hazneleri emaye ile kaplanmıştır.

Tamamen kapalı devre ve basınçlıdır.

Ek elektrikli ısıtıcı ile 12 ay sıcak suyunuzu karşılamaya yetecektir.

 

 

Diğer Bireysel Güneş Enerjisi Uygulamaları ( Proje Bazlı Uygulama Örnekleri )

a.Kazan Destekli Güneş Enerji Sistemi ile Kullanım Sıcak Suyu Eldesi

 

güneş enerjisi ile ısıtma , güneşle ısıtma , termik paneller ile sıcak su ve ısıtma , selektif panel

Sıcak su yanında ısıtma sistemini de belirli oranda destek verebilmek için :

- Binanın ısıtma sistemi düşük sıcaklığa göre dizayn edilmiş yerden ısıtma olmalıdır.

- Termik güneş enerjisi ile sıcak su yanında ısıtmaya destek verilebilmesi için binanın inşaat aşamasında planlama yapılmalıdır.

- Siyah boya kullanılarak yapılan termik panellerde kış dönemi verimi oldukça düşük olup ısıtmaya destek için kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

- Kış mevsiminde yüksek verim alabilmek için DRAIN Serpantin panellerini kullanıyoruz. Kullandığımız paneller kendi katogerisinde Dünya.nın en verimli 2.kollektörüdür.

- Sıcak kullanım suyu ve yerden ısıtmaya destek amaçlı sistemler proje bazlı olarak çalışılır , hazır paket bir çözüm bulunmamaktadır. Bina mimari projesi firmamıza ulaştırıldığında bina ısı ihtiyacına göre termik paneller , bunların ek parçaları ve ek ısıtma sistemi hesap edilerek projeye özel fiyat oluşturulur.

 

güneş enerjisi ile kazan destekli sıcak su

 

b.Güneş Enerjisi Sistemi ile Kullanım Sıcak Suyu Eldesi , Isıtma Desteği ve Havuz suyu Isıtma

güneş enerjisi ile sıcak su , kalorifer desteği ve havuz ısıtma

 

c.Kazan Destekli Güneş Enerji Sistemi ile Kullanım Sıcak Suyu ve Isıtma Desteği

güneş enerjisi ile sıcak su ve kalorifer deteği

d.Güneş Enerji Sistemi ile Kullanım Sıcak Suyu Eldesi

güneş enerjisi ile sıcak su

 

 Bir havuzun ısıtılması için gereken tüm enerjinin güneş enerjisinden sağlanmasını hedeflemek çok da ekonomik olmayan bir düşüncedir. Ancak ısıtılmış bir havuzun ısı kayıplarını, geçiş mevsimlerinde güneş enerjisinden sağlamak hem havuz suyunu sürekli belli bir sıcaklıkta tutmayı sağlayacak hem de geçiş mevsimlerinde de havuzun konforlu bir şekilde kullanılmasına destek olacaktır. Havuzun ısıtılmaya ihtiyacı olmadığı yaz aylarında ışınım değerleri en yüksek seviyededir ve oluşan bu enerjinin başka bir yerde kullanılması sağlanabilir ise sistemden faydalanma oranı en yüksek seviyede tutulmuş olacaktır

Doğal dolaşımlı sistemler ısı transfer akışkanının kendiliğinden dolaştığı sistemlerdir. Kollektörlerde ısınan suyun yoğunluğunun azalması ve yükselmesi özelliğine dayanmaktadır. Bu tür sistemlerde depo kollektörün üst seviyesinden en az 30 cm yukarıda olması gerekmektedir. Deponun alt seviyesinden alınan soğuk (ağır) su kollektörlerde ısınarak hafifler ve deponun üst seviyesine yükselir. Gün boyu devam eden bu olay sonunda depodaki su ısınmış olur. Tabii dolaşımlı sistemler daha çok küçük miktarda su ihtiyaçları için uygulanır. Deponun yukarıda bulunması zorunluluğu nedeniyle büyük sistemlerde uygulanamazlar. Pompa ve otomatik kontrol devresi gerektirmediği için pompalı sistemlere göre biraz daha ucuzdur.

Açık Sistemler:

Açık sistemler kullanım suyu ile kollektörlerde dolaşan suyun aynı olduğu sistemlerdir. Kapalı sistemlere göre verimleri yüksek ve maliyeti ucuzdur. Suyu kireçsiz ve donma problemlerinin olmadığı bölgelerde kullanılırlar.

Kapalı Sistemler:

Kullanım suyu ile ısıtma suyunun farklı olduğu sistemlerdir. Kollektörlerde ısınan su bir eşanjör vasıtasıyla ısısını kullanım suyuna aktarır. Donma, kireçlenme ve korozyona karşı çözüm olarak kullanılırlar. Maliyeti açık sistemlere göre daha yüksek verimleri ise eşanjör nedeniyle daha düşüktür.

 

Pompalı Sistemler

 

pompalı güneş enerjisi sistemleri , müstakil bina güneş enerjisi , güneş kollektörü , selektif panel , güneş paneli , termik ısıtma paneli , bedava sıcak su

Pompalı EK ISITMALI Termik Güneş Enerjisi

 KONERJİ mühendislik tarafından en fazla uygulanan sistemlerin başında gelir.

 Binanın büyüklüğüne , kullanıcı sayısına , su tüketim miktarına , binanın bulunduğu bölgeye ve eğim durumuna göre kollektör ve diğer aksamların seçimi uzman mühendislerimizce projelendirilir.

Isı transfer akışkanının sistemde pompa ile dolaştırıldığı sistemlerdir. Deposunun yukarıda olma zorunluluğu yoktur. Büyük sistemlerde su hatlarındaki direncin artması sonucu tabii dolaşımın olmaması ve büyük bir deponun yukarıda tutulmasının zorluğu nedeniyle pompa kullanma zorunluluğu doğmuştur.

Pompalı sistemler otomatik kontrol devresi yardımı ile çalışırlar. Depo tabanına ve kollektör çıkışına yerleştirilen diferansiyel termostatın sensörleri; kollektörlerdeki suyun depodaki sudan 10oC daha sıcak olması durumunda pompayı çalıştırarak sıcak suyu depoya alır, bu fark 3 oC olduğunda ise pompayı durdurur. Pompa ve otomatik kontrol devresinin zaman zaman arızalanması nedeniyle işletilmesi tabii dolaşımlı sistemlere göre daha zordur.

 

Güneş enerjisi destekli havuz ısıtma sistemi

yüzme havuzu ısıtma

 Kapalı yada açık yüzme havuzlarının ısıtılması güneş enerjisi sistemleri ile ısıtılabilir. Her türlü ihtimale karşı ek bir ısıtıcı düşünülmelidir. Sadece baharda ve yazın kullanılan havuzlar için sadece güneş enerjisi yeterli olabilir fakat 12 ay havuz kullanılıyorsa ek bir ısıtıcı grekir. Hvuz ısıtılmasında ek ısıtıcı olarak direkt elektrik yada büyük havuzlarda ısı pompası kullanmaktayız. En ekonomik sistemi size önermekteyiz.

Güneş enerjisi kollektörleri ile havuz ısıtması şematik resim

güneş enerjisi ile havuz suyu ısıtma

 Güneş enerjisi toplayıcıları ile havuz suyu ısıtılması son derece basit bir kurulum gerektirir. Burada önemli olan havuz suyunun ısıtma enerjisi kapasitesinin doğru hesaplanması ve  bu enerji ihtiyacına göre kollektör hesabının yapılmasıdır. Havuz ısıtmada siyah boyalı toplayıcılar verim düşüklüğü nedeniyle çok fazla ısıtma yapamazlar. Firmamız selektif , prizmatik % 78 net verimli kollektör kullanmaktadır.

Isı Pompası ile Güneş Enerjisi ile Kalorifer suyu ısıtma çözümü

güneş enerjisi ve ısı pompası ile havuz suyu ısıtma

 Isı pompası ve güneş enerjisi sistemleri havuz suyu 12 ay çok ekonomik olarak ısıtılır. Güneş enerjisi direkt güneş ışınlarına suya aktarırken , ısı pompası endirekt olarak güneşin doğya bıraktığı enerjileri kullanır. Sistem 12 ay 24 saat kesintisiz olarak havuz suyunu ısıtmaya yeterlidir.

 

 Türkiye’de güneş enerjisinin en yaygın kullanımı sıcak su ısıtma sistemleri olup son yıllarda  ısıtmaya destek olarakda hızla kullanılmaya başlanmıştır.. Halen ülkemizde kurulu olan güneş kollektörü miktarı 2009 yılı için 12 milyon m2 civarındadır. Çogu Akdeniz ve Ege Bölgelerinde kullanılmakta olan bu sistemlerden yılda yaklaşık 300-400 bin TEP ( Ton eşdeğer petrol ) ısı enerjisi üretilmektedir.  Yıllık üretim hacmi 750 bin m² olup bu üretimin bir miktarı da ihraç edilmektedir. Türkiye Dünyanın sayılı güneş enerjisi sistemleri imalatçısı ve kullanıcısıdır.

KURULUŞ 1998

KONERJİ Mühendislik Isı Sistemleri Ltd.Şti.

Tel : 0 232 458 32 52 ( Pbx )       Faks : 0 232 458 32 54

Çalışma Saatleri: Hafta İçi 09.0 -17.30 Cumartesi : 09.00-13.00

Bilgi ve belgeler firmamıza ve çözüm ortaklarımıza ait olup izinsiz kullanılamaz.

 

www.gunesenerjisi.com

1998-2018 Tüm hakları saklıdır.

>Solar Sıvı ( Antifirizli Sıvı ) >Su Kaçaklarını Önleme Sıvısı >Termik Sıvı ( Antikorozif )